

oktober 2024
Čermna nad Orlico

S skoraj tisoč prebivalci sodi Čermna med večje kraje, ki imajo svojega predstavnika v najnižjem rangu češkega ligaškega nogometa. Kraj sestavljata dve naselji, ki ju loči reka Tiha Orlica (Tichá Orlice). Razteza se na sorazmerno veliki površini, saj posamezne dele kraja ločijo obsežni travniki, polja in tudi gozdovi.

Kralovehraška regija zavzema severni predel Češke.
Ime kraja izvira iz staročeške besede za rdečo (barvo): čermna, v današnjem času červena. Barva zemlje in tudi vode je prebivalce v srednjem veku na tem delu Češke spominjala na (pordečelo) železno barvo.


Ker so določeni predeli Čermne med seboj ločeni z obsežnimi travniki, zavzema kraj precejšnjo površino.
Avtobusno postajališče ob glavni cesti skozi Veliko Čermno.
Čermna nad Orlico leži na jugu Kralovehraške regije, točneje v okrožju Rychnov nad Knežnou. Od regijske metropole (Hradec Kralove) je oddaljena dobrih 30 km. Do

središča okrožja je od tu 10 km manj. Kraj premore dobre cestne in železniške povezave.
Sestavljata jo dva, nekdaj ločena predela. Gre za Malo in Veliko Čermno (Velká Čermná). Čeprav bi po imenu sklepali nasprotno, je Mala Čermna približno dvakrat večja od svoje »velike soimenjakinje«. Velika Čermna se nahaja na desni strani reke Tiha orlica. V nasprotju
s pridevnikom v svojem imenu zna reka pogosto prestopiti bregova in pokazati svojo uničujočo plat. Sicer je pa 107 km dolga reka priljubljena med turisti. Del njenega toka (tudi skozi Čermno) je zaščiten kot naravni park.



Manjši park z otroškim igriščem v Veliki Čermni.
Restavracija Pri krtku je zaprta od konca lanskega leta.
Nasproti restavracije se nahajata občinska stavba ter avtobusno postajališče.
Prva pisna omemba kraja se pojavi v letu 1342. Kot je pri nazivih krajev običaj, se je tudi ime Čermna skozi zgodovino spreminjalo. Sprva Červena, zatem Čermena itd. vse do današnjega imena. A ker je krajev z imenom Čermna na Češkem precej, so mu zaradi lažjega razločevanja v naziv dodali še ime reke, ki teče skozi naselje. Zanimivo, da je leta 1843 Mala Čermna štela celo trikrat več prebivalcev kot Velika Čermna. Oba kraja sta bila skozi zgodovino samostojna. V srednjem veku je po reki Orlici potekala celo meja med fevdalnima gospostvoma.


Spomenik padlim občanom v prvi in drugi svetovni vojni.
Na nekaj danes izpraznjenih stavbah lahko najdemo napise, ki kažejo na nekdanjo dejavnost v njih.
Do leta 1912 je bila v Mali Čermni žaga v kateri so mnogi prebivalci našli svoj vsakdanji kruh. Zaradi splavila lesa (hlodov) je bil reguliran tok Tihe Orlice od Čermne dalje. Poleg lesne

Nedavno na novo asfaltirana cesta skupaj s kolesarko in pešpotjo povezuje Veliko in Malo Čermno.
industrije so se mnogi prebivalci ukvarjali tudi s čevljarstvom. Pred prvo svetovno vojno je bilo v Veliki Čermni kar 80% moških izučenih čevljarjev. Leta 1905 je bil v Mali Čermni postavljen tekstilni obrat Danubius, ki je zaposloval preko 200 delavcev.

Obe Čermni se uradno združita leta 1960. Poleg Tihe Orlice ju še vedno loči tudi približno polkilometrski travnati pas. Povezuje ju nedavno na novo asfaltirana cesta ter ločena steza za kolesarje in pešce.
Most čez reko Tiho Orlico.


Predel ob Tihi Orlici je razglašen za naravni park.
Sedež občine je Veliki Čermni skozi katero vodi tudi pomembna regionalna cesta. V kraju se nahajajo štiri avtobusna postajališča, po dve v vsaki od Čermn. A so avtobusne povezave tod zelo redko. Število dnevnih parov avtobusov ki najdejo pot skozi Čermno, bi brez
Lepo urejeno avtobusno postajališče z okolico v Mali Čermni.
Gasilski dom v Mali Čermni.
Zelena površina z igrali ob stanovanjskih stavbah Male Čermne.
težav lahko prešteli na prste ene roke. In še to zgolj ob delavnikih. Ob koncih tedna in praznikih je kraj brez avtobusnih povezav. Precej bolj pogoste so povezave po železnici. Na lepo urejeni postaji v Čermni ob lokalni progi med Tyništem nad Orlico in Chocnom namreč dnevno ustavi po 15 parov vlakov. Tako osebnih, ki ustavljajo na vseh postajališčih, kot tudi pospeševalnih (Spěšný vlak), ki manjša postajališča izpuščajo. Zgolj trije pari manj ustavijo ob koncih tedna. Slabost postaje je sama lokacija, saj se nahaja več kot 20 minut hoda iz Male Čermne. Iz Velike Čermne ta razdalja še znatno večja.



Pošta precej olajša vsakdan predvsem starejšim krajanom.
Turistom, ki jim je železnica blizu, zagotovo ne bodo izpustili obisk postaje. Urejen vrt z majhnim ribnikom na bočni strani postajne zgradebe ter številne cvetlice in ostale rastline na progovni strani dajejo postaji čudovito kuliso. Postajno osebje, ki dnevno skrbi za vse zelenje (in tudi živež v ribniku) si za svoj trud nedvomno zasluži pohvalo. Zanimivo, da bi blagajno na postaji že lep čas iskali zaman. Poleg vodje sta na postaji vedno prisotna kretničarja, ki skrbita za ročno premikanje kretnic. Dnevno je namreč v Čermni predvidenih kart nekaj križanj vlakov, kar zaenkrat še vedno zahteva prisotnost postajnega osebja. V naslednjih letih je namreč predvidena modernizacija lokalne proge, ki bo hkrati vključevala tudi novo postajališče, ki bo prebivalcem Čermne precej bolj pri roki. Kaj točno bo to pomenilo za postajno poslopje, še ni znano. Zagotovo pa ob progi ne bo več potrebna človeška sila za premikanje kretnic.



Na restavracijo in mesarijo spominja le še napis nad vhodom. Je pa v objektu trgovina z živili, odprta vse dni v tednu.

Ob nogometnem igrišču največjo površino v kraju zavzema objekt namenjen (sicer redkim) športnim, kulturnim in glasbenim prireditvam.
Osnovna šola nosi ime prvega češkoslovaškega predsednika.

Nasproti osnovne šole stoji stavba vrtca.
Krošnja mogočnega hrasta, ki je spominsko zaščiten.
Poleg železniške postaje se na levi strani Tihe Orlice nahaja še glavnina pomembnejših objektov za vsakdanje življenje občanov Čermne. Za enim izmed prenovljenih avtobusnih postajališč se nahaja pošta, ki je odprta od ponedeljka do petka. Na nasporotni strani iste stavbe imajo svoje prostore tudi gasilci. Zanimivo, da ne gre za edino gasilsko društvo v kraju. Tako Mala kot Velika Čermna imata namreč svojo gasilsko postajo. Le nekaj korakov dalje od pošte lahko
obiščemo obe trgovini v kraju. Druga ob drugi si za kupce konkurirata vse dni v tednu. In obe imata vietnamske lastnike.

V restavraciji ob nekdanjem igrišču nudijo zgolj pijačo.
V eni od stranskih ulic najdemo tudi osnovno šolo, imenovano po prvem češkoslovaškem predsedniku (Tomašu Garrigue-ju) Masaryku. Sedanja stavba šole je bila slavnostno odprta leta 1930. Danes jo obiskujejo učenci nižje stopnje (1. do 5. razreda). Nasproti nje stoji nekdanja vila, ki je danes preurejena v vrtec.

Železniška postaja v Čermni premore pravi mali botanični vrt.
Bodo pa turisti v Čermni zaman iskali cerkev. In tudi kaj toplega za pod zob. Restavracija Pri krtku (u krtků) je pred
božičem zaprla svoja vrata. Druga restavracija, imenovana »pri igrišču« (u hřiště; po nekdanjem nogometnem igrišču) v Mali Čermni je sicer še odprta, a je danes njena ponudba bolj podobna okrepčevalnici. Štiri dni v tednu je namreč obiskovalcem v njej na voljo (zgolj) pijača.

Železniške povezave Čermne so zelo dobre - tako do okoliških vasi kot večjih postaj vozijo vlaki preko celega dne.
Nasproti kapelice ob cesti skozi Malo Čermno raste mogočen (spominsko zaščiten) hrast.
Njegovo podobo v grbu kraja predstavlja hrastov list. Ob njem je upodobljen tudi lipov list. Lipa je namreč (tudi) češki narodni simbol. Hkrati simbolizira tudi slovanske vzajemnosti. Valovita modrina v spodnjem delu grba predstavlja reko Tiho Orlico. Nad njo rdeč opečni most z dvema obokoma simbolizira most, ki povezuje obe Čermni. Rdeča barva mostu se navezuje na prvotni (srednjeveški) naziv kraja, ki je svoj današnji grb in zastavo dobil leta 1995.
Težko bi Čermno uvrstili med turistične kraje. Čeprav si je vredno vzeti čas in se
skoznjo vsaj sprehoditi. Priložnost za daljše bivanje v tem delu Češke bi znali izkoristiti predvsem
ljubitelji pohodništva in kolesarjenja. In tudi gobarji, ki v teh dneh iz okoliških gozdov odhajajo s polnimi košarami gozdnih plodov.