Organiziranost tekmovanja
Marec, 2024
V prispevku o sistemu tekmovanja je bilo omenjeno, da sam ligaški ustroj na Češkem sledi upravni delitvi na državnem nivoju. Ligaška tekmovanja v najnižjih treh ligah vodijo nogometne zveze okrožij, ki določajo razporede tekmovanj vseh selekcij na nivoju okrožij, delegirajo sodnike, izrekajo kazni klubom, igralcem itd.
Zastopanost klubov v najnižjih ligah je odvisna od mnogih dejavnikov (eden glavnih je vsekakor gostota naseljenosti). Od njihove številčnosti je nato odvisno število lig znotraj vsakega od okrožij. Kjer je klubov dovolj, okrožna nogometna zveza organizira ligaško tekmovanje na treh nivojih, pri čemer tretja okrožna liga velja za deseto ligo na državnem nivoju in hkrati najnižjo nogometno ligo na Češkem. Na drugi strani je nekaj okrožij, ki premorejo zgolj eno ligo (v tem primeru gre za osmo ligo na državnem nivoju). V takšnih okrožjih je novoustanovljenim (ambicioznejšim) klubom omogočena hitrejša poti k višjim ligam za razliko od novoustanovljenih klubov, ki so primorani pričeti svojo pot v okrožjih s tremi ligami.
Od števila klubov v posamezni ligi je odvisen tudi ustroj tekmovanja. Imamo najnižje lige, kjer je klubov ravno toliko, da je tekmovanje še smiselno. V tem primeru tekmovanje večinoma poteka po trikrožnem sistemu (ko je v ligi, recimo, 6 klubov), zopet drugje so klubi razdeljeni v dve manjši skupini, ki se po odigranem dvokrožnem sistemu razdelita na polovici, nakar se zgornji in spodnji polovici iz dveh skupin združita, klubi pa med seboj odigrajo še po dve tekmi z vsakim od klubov iz sosednje skupine itd.
Kar nekaj je tudi okrožij, kjer nogometnih klubov dobesedno mrgoli. Ker gre vendarle za amatersko tekmovanje, kjer je toliko bolj potrebno upoštevati tudi ostale okoliščine (vremenske razmere, odsotnosti igralcev zaradi dopustov ipd.), se okrožne zveze v primeru večjega števila prijavljenih klubov v najnižjih ligah odločajo za formiranje dveh ali celo treh skupin, povečini z 10 – 12 klubi. Pri formiranju skupin znotraj lige se vedno upoštevajo lokacije klubov (vzhod - zahod, sever – jug), kar zmanjšuje stroške klubov ter veča zanimivost tekmovanja zaradi večje verjetnosti sosedskih dvobojev. Skupine znotraj lige so običajno označene z začetnimi črkami abecede, nekatere pa nosijo celo ime sponzorja, ki je za svoje ime pripravljen odšteti kakšno krono okrožni nogometni zvezi.
Nekaj zanimivih številk iz aktualne sezone (2023/24):
-
v najnižjih ligah je prijavljenih 570 klubov, od tega jih kar 239 nastopa v Osrednječeški regiji;
-
Češka je razdeljena na 13 regij znotraj katerih je 76 okrožij (glavno mesto Praga nastopa kot samostojna administrativna enota) – v letošnji sezoni je tekmovanje v najnižjih ligah organizirano v 11-ih regijah oz. 32-ih okrožjih;
-
Osrednječeška regija ter Vysočina sta edini regiji, ki imata v vseh svojih okrožjih organizirano tekmovanje v najnižjih ligah;
-
ob upoštevanju delitve na skupine znotraj lig okrožij znaša skupno število najnižjih lig 53 (od tega v Osrednječeški regiji 21);
-
okrožje z največ desetoligaši je Znojmo v Južnomoravski regiji – v treh skupinah nastopa 34 klubov.
Napredovanja
Zmagovalci vseh najnižjih lig si po koncu sezone odprejo vrata višjerangiranega tekmovanja. Odvisno od samega sistema tekmovanja je, ali se ob zmagovalcu ligo višje uvrsti tudi drugo (ali celo tretjeuvrščeno) moštvo. Kljub možnosti napredovanja iz tretje v drugo okrožno ligo, se klubi zaradi različnih okoliščin ne odločijo vedno za ta korak – bodisi zaradi prevelikega finančnega zalogaja, strahu pred premajhnim igralskim kadrom ali pa jim pravilnik tega ne dovoli (v primeru, ko bi B ekipa napredovala v ligo, kjer že nastopa prva ekipa). V tem primeru se možnost napredovanja ponudi preostalim ekipam glede na končno uvrstitev.
Pokalno tekmovanje
V nekaterih okrožjih se odločajo tudi za pokalno tekmovanje po sistemu izpadanja, vse od predkroga do finala. Tekmovanje v pokalu sicer ni obvezno. Vanj se pred sezono lahko prijavijo ekipe, ki sicer nastopajo v vseh ligah znotraj okrožja.
Točkovanje
V večini primerov se prvenstvene točke delijo po sistemu, kot ga poznamo pri nas – tri točke za zmago ter delitev
točk v primeru remija. V nekaterih okrožjih pa velja pravilo, ki ga pri nas poznajo starejši ljubitelji nogometa še iz
obdobja jugoslovanske lige. V primeru remija se ekipi pomerita v izvajanju enajstmetrovk,
po katerih zmagovalec prejme dodatno točko (skupno dve), poraženec pa ostane pri eni.
Takšno pravilo je določeno s strani regijskih nogometnih zvez in zato velja za vsa
tekmovanja znotraj regije (od prve regijske lige – peta liga na državnem nivoju – do
najnižje lige na nivoju vseh okrožij znotraj regije).
Sodniki
Podobno kot številne nogometne tudi češko tare pomanjkanje nogometnih sodnikov. Na veliki večini tekem najnižjih lig tako lahko na zelenicah opazimo zgolj eno uradno osebo – glavnega sodnika. In še zanj je velika verjetnost, da bo tisti dan imel za seboj eno (ali več tekem) upoštevajoč tudi tekmovanja mlajših kategorij. Naloge obeh stranskih sodnikov sta si v tem primeru dolžna razdelita oba kluba – vsak od njih mora poskrbeti za eno osebo, ki bo svojo nalogo opravljala ob stranski črti. Nemalokrat so to kar igralci sami ali trener. Verjetno ni potrebno posebej omenjati, da takšni »stranski sodniki« s svojimi odločitvami nemalokrat povzročajo glasno neodobravanje glavnih akterjev iz »nasprotnega« tabora.
Sodnik med oz. po tekmi opravi tudi nalogo delegata in odda
poročilo o samem poteku tekme, kaznih itd. Biti sodnik na
vaški tekmi, kjer lahko emocije hitro presežejo zdrav razum,
ni ravno lahka naloga. Še posebej ob misli, da se lahko hitro
znajdeš na udaru igralcev in domačih gledalcev, medtem ko
na drugi strani ni nikogar, ki bi te zaščitil (delegatov na
tekmah najnižjih lig ni, kot omenjeno so uradni pomožni
sodniki le redko delegirani, naloge varnostnika večinoma
opravlja kdo iz domačega kluba ali pa še to ne). Za sodnika
je zato pomembno, da pozna igralce, ima izkušnje in
avtoriteto. V veliki večini primerov temu tudi je tako. Roko na
srce, glede na vse okoliščine so tekme, ki bi se predčasno
končale zaradi groženj ali napada na sodnika, redke. Znajo
pa možje v črnem s svojimi postavami in retoriko tudi
nasmejati prisotne ob igrišču. Recimo, da so v tem kar
konkurenčni igralcem v tem rangu tekmovanja.
Medijska pokritost najnižje lige
Češki privrženci lokalnih (amaterskih) junakov lahko tekoče podatke o rezultatih in lestvicah najdejo na kar nekaj spletnih straneh. Ob tem večina privržencev najprej pomisli na spletni medij svojega najljubšega kluba. A ker so najnižje rangirani klubi različno »vidni« na spletu (nekateri klubi imajo zgledno urejene spletne medije na katerih redno in pogosto informirajo svoje privržence, zopet o drugih na spletu ni ne duha ne sluha), so za spremljanje dogajanja priporočljivejše spletne strani regijskih ali pa spletni mediji okrožnih nogometnih zvez. Resda redko, a zgodi se tudi, da kateri od bolj obiskanih lokalnih medijev tu in tam obišče tekmo najnižje lige in s tem prispeva kamenček v mozaik popularizacije nogometa, ki je veliki večini ljubiteljev okroglega usnja manj poznan.
Brez dvoma je potrebno omeniti (in pohvaliti) spletno stran Češke nogometne zveze (FAČR - Fotbalová asociace České republiky), ki ima (za razliko od naše krovne nogometne zveze) lepo urejen in pregleden razdelek o regionalnih tekmovanjih, kjer je na enem mestu moč najti vse (aktualne) podrobnosti o regionalnih ligah ter ligah okrožij s tekočimi posodobitvami (od rezultatov, lestvic, zapisnikov, statistike igralcev itd.).
Jumbo plakat na eni od železniških postaj preko katerega Češka nogometna zveza vabi zainteresirane v svoje sodniške vrste