november 2024
Provodov
Slikovito pokrajino vzhodne Češke povečini prekriva razgiban teren na katerem prevladujejo gozdovi, pašniki in polja. Blaga hribovja oz. gričevja naravnost vabijo ljubitelje pohodništva k aktivnemu preživljanju prostega časa. Nedaleč regijske metropole Zlin se razteza Vizoviško hribovje (Vizovické vrchy) sredi katerega leži majhno mestece Provodov. Ponos kraja z nekaj manj kot 800 prebivalci je bil dolgo obdobje tudi nogometni klub, ki je po zaslugi lokalnega podjetnika poldrugo desetletje igral vidno vlogo na najvišjem regionalnem nivoju.
Cesta skozi Provodov se v smeri proti severu ves čas vzpenja.
Trgovina z živili nasproti urada je odprta šest dni v tednu.
Zaradi hribovitega terena se Provodov razteza na nadmorski višini med 370 in 450 m n.m. Kmalu po prihodu v kraj z južne (nižje) strani stoji na križišču lokalnih cest v zastareli stavbi gostišče (hospůdka). Komaj viden in na roke napisan odpiralni čas,
Gostišče v Provodovu odpira svoja vrata v poznih popoldanskih urah.
V zgornjem delu se ob glavni cesti bohoti vrba žaljivka.
Višje ob cesti stoji t.i. Slovakova komora. Gre za zidano kaščo, ki je nekdaj služila kot skladišče in shramba pridelkov z okoliških polj v pritličju ter prostor za sušenje sadja v nadstropju, ker sta svoje mesto našla tudi slanina in prekajeno meso. Objekt je danes na seznamu kulturnih spomenikov.
Na obrobju Provodova je zraslo nekaj novejših družinskih hiš.
Provodov se nahaja 10 km jugovzhodno od Zlina (prestolnica istoimenske regije). Prva pisna omemba kraja sega v leto 1412. Po legendi naj bi ime izviralo iz besede spremstvo (»(do)provod«). Predvsem starejši prebivalci so mnenja, da je njihov kraj dobil ime po prvotnih naseljencih, ki so popotnikom ponujali spremstvo preko hribovij, poraslih z gostimi gozdovi ter poseljenih z zvermi in tudi razbojniki. Skozi zgodovino so zaselke na današnjem ozemlju občine nekajkrat izropali Tatari. Prebivalci so se večinoma ukvarjali s poljedelstvom in kasneje tudi sadjarstvom. Zaradi revščine v teh krajih so mnogi od njih odhajali s trebuhom za kruhom v sosednje predele, pa tudi v Avstrijo.
V spodnjem delu vasi stoji večina javnih objektov, med njimi tudi osnovna šola ter kapelica device Marije.
Provodov, ki je imel najvišjo poseljenost v 60-ih letih prejšnjega stoletja, je poznan predvsem po kilometer stran oddaljenem romarskem središču Malenisko. Po legendi naj bi v začetku 18. stoletja mlinarici tamkajšnji studenec čudežno pomaga pozdraviti težjo očesno bolezen. Danes je na tem mestu postavljena romarska cerkev Gospe Snežne. V bližini je tudi križev pot iz let 1917/18 kot spomin na padle vojake in romarje v prvi svetovni vojni.
Občinski urad in ob njem eno od treh avtobusnih postajališč v kraju.
Provodov obdajajo nižji in blagi vrhovi, ki s svojo neokrnjenostjo in lepimi razgledi vabijo pohodnike.
Na obrobjih Provodova je možno opaziti nekaj novejših družinskih hiš. Ker je promet skozi kraj redek, niti ne moti, da ob večjem delu ceste manjka pločnik. V eni od stranskih »ulic« pod obronki okoliških vrhov stoji stavba vrtca z nekaj igrišči ob njem.
prostem. Javne (avtobusne) povezave kraja z okoliškimi kraji so zelo dobre. Do regijske metropole (Zlin) vozi dnevno 22 avtobusov. Ob koncih tedna in praznikih povezuje navedena kraja 6 parov avtobusov.
Prostori prostovoljnih gasilcev so bili nedavno obnovljeni.
Svoja simbola (grb in zastavo) je dobil
Provodov komaj leta 2011. Kraj je do danes ohranil svoj značilen podeželski značaj s tipičnim lokalnim načinom kmetovanja, kar je vidno predvsem v okolici, ki je naravnost posejana s poljedelskimi in pašnimi kmetijami. Samo naselje je dokaj razpotegnjeno ob cestah, ki iz treh smeri vodijo do njega. Kar je tudi posledica hribovja, ki ga obdaja tako s severa kot z juga. Vizoviško hribovje (imenovano po bližnjem kraju Vizovice). Označene poti bližnjih vrhovih, ki ne dosegaj niti 700 m n.m. (a ponujajo lepe razglede po bližnji okolici) so več kot primerne za družinske izlete.
Nekaj deset metrov dalje se cesta razširi v (netipični) trg, ki ga mdr. obdajajo osnovna šola, kapelica device Marije ter kip sv. Jana Nepomuka pred njo. Nadalje v smeri proti severu stoji še ena stavba starejšega datuma v kateri se nahaja vaški urad, kulturni dom ter ordinacija pediatra in splošnega zdravnika. Na nasprotni strani ceste je manjša trgovina z najnujnejšimi živili. Odprta je šest dni v tednu.
Kilometer iz Provodova se nahaja romarski kraj Malenisko s cerkvijo Gospe svete.
Del romarskega središča je tudi križev pot.
Skozi kraj teče Ludkoviški potok ob katerem v (neuradnem) središču Provodova naletimo na javni prostor (z manjšim otroškim igriščem), ki je namenjen prireditvam na
Že od pričetka prejšnjega stoletja ima svoje korenine v Provodovu narodno zabavna glasba, na Češkem imenovana dechová hudba, skrajšano dechovka. Lokalni ansambel »Provodovjane« si je v dobrem stoletju delovanja pridobil ugled in veljavo tudi širom Češke. Zato ne čudi, da nobena kulturna in zabavna prireditev v Provodovu in okolici ne mine brez
Za razliko od mnogih manjših krajev domuje vrtec v Provodovu v svoji stavbi.
Del med uradom župana in nogometnim igriščem zapolnjuje javni prireditveni prostor, namenjen kulturnim in glasbenim prireditvam v kraju.
prilepljen na okno, daje vedeti, da se je v njej možno okrepčati večino dni v tednu, a zgolj v večernem času. Pravo nasprotje kaže nedavno obnovljena stavba gasilskega društva na nasprotni strani ceste. Prostovoljno gasilsko društvo ima v Provodovu dolgo tradicijo. Ustanovljeno je bilo leta 1891. Eden od razlogov za njegov nastanek je bil požar istega leta, ko je v kraju zgorelo 39 objektov.
Lepo ohranjena nekdanja kašča je danes kulturni spomenik.
Utrinek z ene izmed stranskih cest.
njegove navzočnosti. Na veselje vseh Provodovčanov se ansambel uspešno spopada z
menjavo generacij. Zanimanje s strani mladih je tako zagotovilo, da bodo krajani tudi v prihodnje lahko uživali v melodijah svojih lokalnih glasbenikov.