top of page

oktober 2024

TK Čermna nad Orlici

Nogometni klub TK Čermna nad Orlici (skrajšano TK Čermna) je še eden v nizu desetoligaških klubov s spoštljivo dolgim obdobjem delovanja s katerim se brez sramu lahko postavi ob bok večjim in znanim klubom. Podobno, kot se zdi oddaljen pričetek delovanja kluba, se zdi oddaljeno tudi zlato obdobje kluba. Čermna se namreč zadnje desetletje precej bolj kot z rezultati spopada s preživetjem. Zahvala, da žogobrcarji še vedno bijejo bitke na svojem igrišču, gre izključno predsedniku Romanu Tupecu.

Ekipa starejših dečkov Čermne v sezoni 2004/05. Vir: arhiv TK Čermna

Večina gledalcev spremlja tekme ob ograji med objektom in igriščem. Ta del terena je približno dva metra nad nivojem igrišča, kar precej izboljša pogled na dogajanje na zelenici. Igrišče je z zgornjim nivojem povezano z betonskimi stopnicami. Pogled nanje priča, da bi bila njihova obnova potrebna že dolgo nazaj. Podobno, kot betonska podlaga »tribune« nad igriščem. Že na daleč je opaziti, da je tudi obema konstrukcijama nogometnih vrat že lep čas nazaj potekla življenjska doba. Na žalost klub ne premore dovolj sredstev za tovrstne investicije. Na drugi strani prispeva občina iz svojega proračuna za delovanje kluba zgolj minimalna sredstva. Toliko, da zmore pokriti najnujnejše stroške. A hkrati premalo, da bi si lahko privoščil denimo nakup kompleta dresov.

Pogled na igrišče z zadovoljivo travnato podlago.

Nekdanje igrišče se je nahajalo le streljaj proč od današnjega. Ograja ob travniku je še vedno iz "nogometnih časov". Tudi restavracija nasproti igrišča (na sliki desno) nosi ime "ob igrišču".

pričnejo domači nogometaši trenirati in igrati tekme leto kasneje. Kmalu je sledila razširitev igrišča. Klub je na njem igral tekme vse do leta 1958, ko je sledila njegova temeljita obnova. V tem času je prišlo do tragične nesreče, v kateri je pod kolesi vojaškega vozila preminul igralec Čermne Josef Prašek. V spomin nanj je klub večkrat organiziral nogometne turnirje mlajših kategorij.

Garderoba domače ekipe.

ob 80-letnici delovanja kluba. Po ponovnem padcu v najnižjo ligo v obdobju od 2004-07 klub igra v drugi najnižji ligi. Hkrati je bilo to zadnje obdobje, ko Čermna ni nastopala v najnižji ligi. Od leta 2007 je namreč stalni udeleženec najnižje češke lige. 

Zadnji izpad v najnižjo ligo je hkrati pomenil začetek najtežjega obdobja kluba v vsej svoji zgodovini (če odštejemo leta neobstoja v drugi polovici 60-ih let prejšnjega stoletja). Rezultati so bili iz sezone v sezono slabši. Posledično je padalo zanimanje za igranje nogometa. Igralci niso več trenirali, prijateljskih tekem je bilo vse manj in nemalokrat se je zgodilo, da je klub odigral svojo prvenstveno tekmo z manj kot enajstimi igralci.

Za ekipo Čermne nastopajo številni izkušeni veterani. Čeprav ima 46-letni Tupec najdaljši staž v klubu, ga po starosti prekaša Roman Hendrich. Eden najpomembnejših členov ekipe je tudi (izkušeni) Lukaš Pinkas. Aktualno s petimi zadetki prvi strelec moštva nosi tudi kapetanski trak. Protiutež vsem veteranom predstavlja najmljaši član, 20-letni Jakub Tochaček. Za nekaj družinskega pridiha v moštvu skrbi še bratska naveza (David in Tomaš) Chadima. Kar posebej bode v oči in predstavlja še dodatno težavo za prihodnost nogometa v kraju ob Tihi Orlici je dejstvo, da zgolj en igralec (Kamil Rak) prihaja prav iz Čermne.

Eden od dveh pristopov k nogometnemu igrišču privede z zgornjega dela Male Čermne.

Kralovehraška je ena od enajstih čeških regij v kateri imajo ljubitelji nogometa možnost spremljati nogomet v najnižji ligi. A zgolj eno od petih okrožij omenjene regije premore dovolj klubov, da tamkajšnja okrožna nogometna zveza lahko organizira desetoligaško tekmovanje. Gre za Rychnov nad Knežnou, kjer v najnižji ligi to sezono tekmuje 12 klubov. Eden teh je tudi TK Čermna, ki je po 6-ih odigranih srečanjih z 8-imi točkami (za dve zmagi in dva remija) zasedala sedmo mesto. V pretekli sezoni je klub končal tekmovanje na 8. mestu (v konkurenci 11-ih klubov). Po koncu zadnje sezone se je od kluba poslovil z 22-imi zadetki z naskokom najboljši strelec moštva Tomaš Vanek. Svojo kariero nadaljuje ligo višje v sosednji regiji.

Kljub temu, da kraj Čermna s približno tisoč prebivalci sodi med večje kraje s klubi v najnižji ligi, pa je zanimanje za nogomet povsem zamrlo. Niti aktualni župan ni preveč naklonjen najpomembnejši postranski stvari na svetu. Usoda kluba je tako prepuščena na milost in nemilost Romana Tupeca. Klub mu nad vodo pomaga držati tudi njegov oče, ki

Do igrišča vodijo (obnove potrebne) stopnice.

Zanimivo, da je bil leta 1991 v Čermni ustanovljen še en klub, ki je svoje domovanje našel na starem igrišču ob restavraciji. Verjetno ni potrebno posebej omenjati, da so imeli tekme med obema kluboma iz Čermne prav poseben naboj in za ta nivo tekmovanja zelo visoko gledanost. Po nekaj sezonah medsebojnih dvobojev, se TK Čermni z nekaj okrepitvami iz okoliških klubov v sezoni 1994/95 uspe uvrstiti ligo višje. Po dveh sezonah sledi izpad iz prve okrožne lige. Istočasno (po šestih letih) svojo pot zaključi vaški rival. Nekaj igralcev iz do tedaj konkurenčnega kluba se pridruži Čermni. A niti njim ni uspelo preprečiti nadaljnjega rezultatskega padca. Sledi izpad v najnižjo ligo.

Valovita rezultatska krivulja se nadaljuje tudi v prihodnjih sezonah. Kot bi v klubu znali tempirati rezultate nov vrhunec z uvrstitvijo v prvo okrožno ligo doživijo ravno

Klubski objekt s prodajnim okencem (v ospredju slike).

Infrastruktura

 

Klubski objekt v Čermni se nahaja v predelu mala Čermna. Natančneje, v njenem severozahodnem delu. Sam nogometni objekt je dovolj oddaljen od najbližjih hiš, da športno dogajanje na njem ne moti nikogar od najbližjih stanovalcev. Na vzhodni strani  igrišča vzdolž avt linije za zeleno kuliso skrbi nekaj jelk. Na nasprotni strani se nahaja klubski objekt in pred njim tri mize s klopmi. Daljši hodnik v objektu se na eni strani zaključi s prodajnim prostorom iz katerega je v času tekem gledalcu na voljo gostinska ponudba. Na nasprotni strani hodnika je že omenjena klubska soba. Njene stene krasijo

Kako pomemben člen kluba je Roman Tupec priča tudi dejstvo, da kot edini opravlja funkcijo v vodstvu kluba (predsednik), strokovnem štabu (trener), hkrati pa že 28. sezono kot igralec nosi tudi rumeno črni dres. Še toliko večjo pripadnost do kluba čuti zaradi očeta, ki je pred njim prav tako nosil dres Čermne. Za popolno podrejenost nogometu velja omeniti, da je Tupec hkrati tudi trener ekipe mlajših dečkov v bližnjem mestu Chocen.

Zgodovina in uspehi kluba

Več kot stoletna zgodovina nogometa v Čermni se je začela pisati 16. januarja 1921. Na ustanovni seji v eni izmed vaških gostiln je bil izvoljen prvi predsednik kluba in desetčlanski odbor. Nogometaši so svoj prostor pod soncem sprva našli v Velki Čermni.

Leta 1924 je lokalni grof podaril zemljišče s posekanim gozdom z namenom izgradnje igrišča, na katerem

tako zgodovinske fotografije (v glavnem mlajših selekcij kluba) ter vitrine s pokali. Med klubsko sobo in prodajnim kioskom se nahajata še dve garderobi (vsaka s svojo kopalnico in tuši), sodniški prostor, nekdaj garderoba mlajših selekcij (ki so nazadnje nosile dres dres Čermne pred več kot poldrugim desetletjem) je danes preurejena v »sušilnico« nogometne opreme.

Ob objektu je postavljen kotel  za pripravo (dimljenih) klobas, ki so prav tako del ponudbe v času tekem.

Do nedavnega je klub za zalivanje igrišča uporabljal zajetje vode iz bližnjega potoka. A je bilo pred kratkim s strani inšpekcije ugotovljeno, da je zajetje (zgrajeno še v bivšem režimu) nelegalno. Po besedah Tupeca zaradi prepovedi uporabe zajetja nogometaše pred pričetkom vsake sezone pričaka slabo stanje zelenice.

Igralna površina niti trenutno ni v kdove kako dobrem stanju. Prednost je njena ravna podlaga, medtem ko bi stanje zelenice zahtevalo več skrbi. V seštevku je igrišče v povprečnem stanju za ta nivo tekmovanja.

Daljši hodnik povezuje prostore znotraj klubskega objekta.

Igralski kader, trener in predsednik

Roman Tupec poleg vodenja kluba že 28. sezono nosi tudi dres Čermne.

skrbi za zelenico, ter mati, ki ima na skrbi vse finančne prihodke in odhodke kluba. Poleg

vseh nujnih zahtev za tekoče delovanje kluba, si Tupec zasluži tudi priklon za urejen klubski arhiv. Nekaj zgodovinskega gradiva kluba je bilo pred časom preneseno na občino, ostalo je skrbno shranjeno v klubski sobi ob nogometnem igrišču. Kjer lahko v enem od predalov najdemo zložene igralne kartone igralcev iz preteklih sezon, zopet v drugem so shranjene fotografije, ki so ovekovečile pomembne dogodke klubske zgodovine. Žal med njimi ni nobene, ki bi zabeležila 100-letnico obstoja kluba. Razlog? Predsednik Tupec pove, da mu časovno ni zneslo organizirati dogodka, ki si ga vsak klub ob podobnem jubileju vsekakor zasluži. Res škoda, da se v današnjem času ne najde dodatna roka, ki bi bila pripravljena priskočiti klubu na pomoč. Nenazadnje, tudi od mestnih veljakov bi se spodobilo klubu ponuditi pomoč ter mu s tem izkazati spoštovanje ob stoletnici delovanja. Vendarle bi v kraju, kjer organizirano obstajata le še dve gasilski društvi, pričakovali vsaj nekaj ponosa na svoj nogometni klub. Saj tudi klub v svojem nazivu že več kot stoletje nosi ime kraja.

Predsednik kluba Roman Tupec ima na skrbi tudi arhivsko gradivo kluba.

Kot bi simbol kraja na betonskem zidu ob igrišču opominjal lokalne politike na obstoj kluba.

Rezervna klop.

Omenjeno igrišče je klub vse do leta 2014 uporabljal za treninge in prijateljske tekme v primeru neugodnega vremena.

Za zlata leta nogometa v Čermni velja obdobje po drugi svetovni vojni. Klub je takrat nastopal v 2. in 3. regijski ligi (6. in 7. državna liga). Odhodi mladih ljudi iz regije so imeli vpliv tudi na usodo nogometa v kraju. Po rezultatsko najuspešnejšem obdobju sledi padec in leta 1966 dokončen potop kluba. Nekaj igralcev je nadaljevalo z nastopanjem za B ekipo iz bližnjega kraja Borohradek.

Za vse emocije, ki jih s seboj prinaša najpomembnejša postranska stvar tega sveta, so bili Čermnjani prikrajšani štiri sezone. Do leta 1970, ko domači nogometni entuziasti ponovno oživijo lokalni nogometni klub.

Leto zatem je prišlo do pobude izgradnje novega igrišča. Njegova gradnja se je zavlekla za celih deset let. Ker je bilo igrišče postavljeno na zasebnih zemljiščih, je bil kraj po letu 1989 (padec totalitarnega režima) primoran dele zemljišč odkupiti od zasebnikov. Proces se je zavlekel še za nekaj let, dokler celotno igrišče ni prešlo v roke občine Čermna. S tem je bila klubu omogočena njegova brezplačna uporaba.

Čermni je že prvo sezono po obuditvi kluba uspel preboj v najvišjo ligo okrožja (8. liga na ravni države; v tistem obdobju je bila v tem delu Češke za najnižji nogometni rang tretirana druga okrožna liga). V njej je nastopala vse do leta 1985.

Ekipa Čermne v sezoni 2000/01. Vir: arhiv TK Čermna

Mlajše kategorije

Nemara ves čas obstoja kluba so zanj nastopale mlajše kategorije – od mladincev, kadetov, starejših in mlajših dečkov ter cicibanov. Kot zadnji je klubski dres nosila kadetska ekipa, ki so jo v klubu po dolgem času prijavili v tekmovanje leta 2005. V Čermni je nato nastopala tri sezone. Njen zaključek sovpada s pričetkom kriznega obdobja za klub. Po letu 2008 na igrišču v Čermni ni bilo več slišati otroških in najstniških glasov veselja kot rezultat nogometne igre. In prav nič ne kaže, da bo v prihodnje kaj drugače. Ob vseh skrbeh, povezanih s člansko ekipo, je misel na formiranje katere od mlajših selekcij za Romana Tupeca nerealna.

Klubska soba s pokali in arhivskimi fotografijami.

Vabila na prvenstveno tekmo Čermne lahko vidimo na vseh oglasnih deskah v občini.

Medijska pokritost in cilji kluba 

Čeprav v današnjem času omogoča internet vsakomur (tudi brezplačno) možnost postaviti svojo podobo na ogled, je med amaterskimi nogometnimi klubi še vedno kar nekaj takšnih, ki ostajajo »skriti« javnosti. Razlogi za to so različni. V primeru Čermne se le ti nanašajo na neinteres ljudi, ki bi klubu lahko pomagali. Nekaj informacij o klubu bomo na internetu sicer našli, a aktualne bomo iskali zaman. Klub je imel svoj čas spletno stran. Ki pa je bila nazadnje posodobljena pred desetimi leti. Stran je še vedno dostopna. Na njej velja pohvaliti predvsem prispevek o zgodovini kluba.

Če že med igralci ni nikogar, ki bi poskrbel vsaj za klubski profil na Facebooku preko katerega bi na tekme privabili kakšnega gledalca več, pa velja izpostaviti trud v obliki klasičnih vabil na A4 formatu, ki jih pred tekmo lahko opazimo na vseh oglasnih deskah po občini.

Zaradi vseh v prispevku omenjenih okoliščin je edini cilj kluba poskrbeti, da nogomet v Čermni ostane čim dlje. V kolikor bi v klubu ne bilo Romana Tupeca, bi danes o nogometu v kraju skoraj zagotovo govorili v pretekliku. Upati in verjeti gre, da se v bližnji prihodnosti vendarle najde še kdo (vključno z lokalnimi politiki), ki bi (za)čutil odgovornost do kluba, njegove zgodovine, igralcev in ostalih, ki so več kot stoletje skrbeli za lokalni nogometni klub.

TK Čermna nad Orlici v jesenskem delu sezone 2024/25.

bottom of page